4 Aralık 2013 Çarşamba

Responsive ile Site Tasarımı


Teknoloji hızla gelişerek büyüyen bir alandır. Sabah uyandığımızda karşımıza nasıl bir sistem çıkacağını düşünemez olduk. Her geçen gün kullanılan cihazlar yaygınlaşıyor. Çevrenize dikkatlice bir bakın akıllı telefon sahibi olmayan insan çok azdır. Web tasarımlarında buna uygun olarak gelişim göstermesi gerekir. Biz web tasarım yapan firmalar olarak bu gelişime ayak uydurmalıyız. Tasarımlarımızı bu yönde geliştirmeliyiz.
Yapmış olduğumuz web siteleri artık sadece bir platform üzerinden ziyaret edilmiyor. Telefon, Tablet, Masaüstü gibi farklı çözünürlüklerde olan cihazlardan giriş yapıldığı zaman web tasarımında bozukluklar yaşanarak ziyaretçilerin beklemediği bir site karşılarına geliyor. Tasarım alanında yaşanan bu sorun istenilen bir durum değildir. Bunun için her platforma uyum sağlayan web siteleri geliştirilerek ziyaretçi kaybını önlemiş oluyoruz.
Aşağıdaki resmi biraz inceleyelim;


Resimde gördüğünüz gibi sitenin çözünürlüğü düştüğü zaman logo, menü ve içerik yazısında daralma olmuş. Site içinde bulunan resimlerde bu orana göre küçülmüş tasarıma uygun hale gelmiş. Responsive site yaptığınız zaman platformlara göre tasarım ve kodlama yapmalısınız. Bu sizin için fazla iş yükü olarak düşünebilirsiniz. Ancak responsive sitenin avantajlarını gördükten sonra bu fikrinizden vazgeçeceksiniz. 

0 yorum:

Yorum Gönder